Usædvanligt mange køer får græsforgiftning

02-05-2023

Vær opmærksom på køernes mineralforsyning og om de får meget sukkerholdigt græs – der har allerede været mange tilfælde af græsforgiftning.
 

I sidste uge var er usædvanligt mange tilfælde af græsforgiftning, og derfor er det en god ide at tjekke dyrene mineralforsyning. Sådan lyder det fra Kvægrådgiver Hans Lund, ØkologiRådgivning Danmark. 
Græsforgiftning eller græstetani er et tegn på magnesiummangel. Selvom foderplanen ser ud til at sikre magnesium nok, så kan kulde og højt kaliumindhold i græsset være en farlig kombination. Et højt kaliindhold i græsset vil ’udkonkurrere’ magnesium, så køerne ikke får så meget, som man umiddelbart skulle tro. Dermed risikerer man de går i kramper. 

- Kulden kan være den udløsende faktor, siger Hans Lund. 

Han foreslår, at man supplerer med 50 gram magnesiumoxyd med en høj opløselighed per ko i fuldfoderet på stald. Ekstra natriumbikarbonat (150–200 gram) kan lige nu kan også være med til at stabilisere vommen ved foderskift til frisk græs.

Læs hele artiklen HER

Sponsorer
03-03-2025
Lørdag d. 22. marts afholder Dansk Limousine avlsdyrauktion - Den...
02-03-2025
Næste bestilling af importsæd er 5. marts, hvor sæden er klar t...
01-03-2025
LOPPEMARKED PÅ AUKTION D. 22/3  Det er fortsat muligt at booke...
28-02-2025
Vi har netop modtaget svar på 17 genomiske test med bestillingsfr...
28-02-2025
Områdemøde, besætningsbesøg og konsulent fra VKST Søndag d. 9 ...

Dansk Limousine Forening - Agro Food Park 15 - 8200 Århus N - 2944 0495 - CVR: 72778413 - info@dansklimousine.dk