Åbenthus område fyn

07-02-2016

Åbent hus lørdag den 30. januar fra kl. 10.00 - 16-00
Bjørn Nielsen oplyser, at han havde haft ca. 30 gæster i løbet af lørdagen.
Bjørn fortæller, at han er rigtig glad for, at han sagde ja tak det vil jeg gerne, da jeg ringede og spurgte om han være vært ved Åbent Hus 2016.
Det har været en rigtig god dag med gæster i hele tidsrummet. Jeg har fået meget ros for sin flotte dyr og gode staldforhold.
Nye ansigter var mødt op og havde stillet mange spørgsmål om alt lige fra, hvordan starter man med Limousiner, hvor kan man købe dyr fodring brunst osv.
En PP tyrekalv født i juni 2015 blev solgt til en avler på Vestfyn joh tiden gik hurtigt. Før gæsterne gik hjem kunne de udfylde en kupon med navn og adresse fik så udleveret en Eurobloc for optimal tilvækst og reproduktion fra HYPRED.
På et bord i laden var opsat TV med billeder fra besætningen året rundt - besætningslister, kaffe og hjemmebagt kringle.

Hos Peter Larsen var der besøg af ca. 20 gæster.
Peter fortæller, at det havde været en god dag, hvor de fremmødte havde haft god tid til at snakke.
Der blev snakket om avl og fodring - fordele og ulemper ved at limousinerne står bundet om vinteren kontra løsgående.
Et par af de besøgende ønskede at købe dyr til sommer/efterår ved fravending.

Mange tak til de to besætning fordi I åbnede jeres stalde.

 

Sponsorer
20-04-2025
Ulvens status ændres i EU og baner vej for nye danske regler D...
17-04-2025
Dansk Limousine Forening afholder generalforsamling fredag d. 9. ...
16-04-2025
Kreaturnoteringerne får endnu et løft, og Danish Crown Beef medde...
14-04-2025
Det ville gavne biodiversiteten, men det er forbudt: Mærkelige re...
12-04-2025
Se hvad der venter i det kommende nummer af Limousinenyt HER ...

Dansk Limousine Forening - Agro Food Park 15 - 8200 Århus N - 2944 0495 - CVR: 72778413 - info@dansklimousine.dk